Kde hledat medvědí česnek? Kdy začíná jeho sezóna? Kde si ho můžete koupit? Jak ho při sklizni rozeznat od konvalinky? Přečtěte si důležité informace o této úžasné bylině.

Kde roste medvědí česnek

Výskyt medvědího česneku

Medvědí česnek roste zejména ve střední a západní Evropě, ale jeho výskyt zasahuje i do jižnějších oblastí, jako je Španělsko, sever Itálie a Balkánského poloostrova.

Kromě toho se z něj mohou těšit i obyvatelé Velké Británie, jihu Skandinávie, evropské části Ruska a dokonce roste i na Kavkazu.

Podívejte se na: Mapa výskytu medvědího česneku

Medvědímu česneku se daří zejména v listnatých a lužních lesích s dostatkem vlhkosti a úrodné půdy.

Kdy začína sezóna medvědího česneku?

Medvědí česnek začíná obvykle růst brzy na jaře, v některých případech již koncem března nebo začátkem dubna. Následně roste a kvete až do konce května. Po odkvětu jeho listy a stonek shnijí a stanou se součástí půdy.

Kvetoucí medvědí česnek

Kvetoucí medvědí česnek

Přečtěte si také: Jak uchovávat medvědí česnek?

Jak ho v lese poznáte?

Najít medvědí česnek v lese není vůbec složité, většinou se vyskytuje houfně a pokrývá velké plochy připomínající zelené koberce. Prozradí ho také jeho typická česneková vůně, která se line celým lesem.

Poznávací znamení:

  • Jde o zelenou přízemní bylinu.
  • Většinou se vyskytuje houfně a pokrývá velké plochy v lese.
  • Dosahuje výšky 10-45 cm.
  • Široké zelené listy jsou 10-12 cm dlouhé a 2-5 cm široké.
  • Má typickou česnekovou vůni.
Medvědí česnek se vyskytuje obvykle v houfech

Medvědí česnek se vyskytuje obvykle v houfech

Listy medvědího česneku

Listy medvědího česneku

Starší a větší listy česneku bývají hořké, proto se při sběru soustřeďte na mladé lístky, které jsou bohatší na vitamíny a chuťově výraznější.

Pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou

Při sběru česneku si dejte pozor, abyste si ho nespletli s jedovatou konvalinkou. Nepozorní lidé zaměňují listy mladé konvalinky s medvědím česnekem. Pokud si nejste jistí, ověřte si rostlinku čichem – typická vůně vám zaručeně pomůže ji poznat.

Konvalinka

Nespleťte si konvalinku s medvědím česnekem

Přestože medvědí česnek nepatří k ohroženým druhům, určitě ho nesbírejte v chráněných oblastech. Při jeho sběru buďte ohleduplní vůči přírodě, trhejte ho pouze pro vlastní potřebu a nepošlapejte okolí.

Namísto sbírání vám doporučujeme kupovat ho od ověřených prodejců, nebo si ho vypěstovat přímo na zahradě nebo na balkoně.

A na závěr už jen jeden tip – medvědí česnek nejezte bez důkladného omytí čistou vodou. Nikdy nevíte, jaké zvířátko mohlo na listy česneku udělat svou potřebu.

Zdroje: Wikipedia, Linnaeus