Chcete si vypěstovat medvědí česnek? Pokud máte vlastní zahradu, mělo by to být snadné.

Jak vypěstovat medvědí česnek?

Medvědímu česneku se nejvíce daří ve vlhkém prostředí s jemně kyselou půdou. Jeho cibulka se probouzí již v pozdní zimě, aby mohla koncem března nebo začátkem dubna vyrašit  naplno ze země.

Zelené lístky vyrůstají na stoncích v blízkosti země, dokud koncem dubna nebo v květnu nevykvetou do pěkných bílých květenství. Po odkvětu lístky medvědího česneku shnijí a uvolní prostor dalším lesním rostlinám.

Chcete tento koloběh zažít i na vlastní zahradě? Pak si přečtěte pár tipů, které vás provedou procesem pěstování medvědího česneku.

Rostlina medvědího česneku

Rostlina medvědího česneku, Zdroj: Wikipedie

Pěstování medvědího česneku

  • Medvědí česnek se může rozmnožovat semínky nebo cibulkami. Pokud se ho rozhodnete pěstovat od semínka, ideální čas na setbu je od října do března přímo na zahradě. Chcete-li rozmnožovat od cibulky, zasaďte je koncem léta v srpnu nebo září, kdy už je česnek dávno odkvetlý. 
  • Medvědímu česneku vyhovuje stinné místo v blízkosti stromků nebo keřů. Je třeba si však dát pozor, abyste ho nesázeli na místo, kde jste předtím pěstovali cibuli. Budete tak mít jistotu, že jste česnek nezasadili na neúrodný kus půdy (cibule potřebuje podobné živiny).
  • Tato bylinka není náročná na pěstování, proto si raději dávejte pozor na její přemnožení. Když má ideální podmínky pro růst, umí se velmi rychle rozšířit po zahradě. Pak byste se z ní už nemuseli tak těšit.

Pokud se vám pěstování vydaří, budete potřebovat inspiraci na horu chutných receptů!

Mladý klíčící medvědí česnek

Mladý klíčící medvědí česnek

* Zdroje: www.exoflora.sk, www.theguardian.com